Jak přirozeně ochladit své tělo v horkých letních dnech

Seděla jsem s Danulkou u skokanského můstku na koupališti a čekala až Kubík skočí. Vedle nás na lavičce seděly dvě ženy a povídaly si o tom jaké je dnes neskutečné horko. „Ta zmrzlina co jsem si dala mě vůbec neochladila a teď je mi snad ještě větší teplo než předtím.“ „No to víš, to je tím, jak je ta zmrzlina sladká.“ Povídaly si ženy mezi sebou.

Může se zdát, že to je hloupost, ale je to tak. Každá potravina má svou určitou energii a to nejen tu podle které se měří kalorie a kilojouly, ale také takovou, podle které nás daná potravina buď zahřívá, či ochlazuje. Bez ohledu na to, zda se jedná o chlazenou, či tepelně upravenou potravinu.

Toto je známo už po staletí a řídí se tím třeba čínská medicína, kterou já osobně mám moc ráda a využívám ji nejen při léčení zdravotních neduhů u sebe a u dětí, ale také v běžném životě, třeba když jsou venku vysoké teploty.

A jak tedy správně na to, abychom nebyly v létě unavené z velkého tepla, ale užívaly si slunce a dobíjely tak vitamín D, který se vytváří přirozeně působením na naši kůži a zvyšuje tak přirozeně naši imunitu?

Možná jste se už dočetly na mém facebookovém účtu co s námi udělá takový dobře vychlazený nápoj s kostkou ledu, nebo třeba točená zmrzlina. Místo ochlazení přijde pravý opak. S naším tělem se stane to co s kapkou vychlazené vody na rozpáleném hrnci. Každá žena, která stojí občas u plotny mi dá teď jistě za pravdu, že studená voda na rozpálenou plotnu nepatří. V hrnci začne prskat a hrozí opaření, nebo pokud je nalitá třeba na skleněný rozpálený pekáč, můžeme počítat s tím, že praskne. Také proto se vždy dává do rozehřátého hrnce, teplá voda. Stejné ke stejnému a tak by to mělo být i u nás, ale není.

S naším tělem hazardujeme každé léto… Jakmile stoupnou teploty nad 20° otevřou se slavnostně okénka s točenou zmrzlinou a ledovou třístí a nakupují se chlazené nápoje ve velkém v domnění, že tak dojde k osvěžení a ochlazení v tak parném dni. Opak je však pravdou.

Jakýkoliv ledový nápoj, či studená pochutina v našem těle provede pravý opak… Je to jako bychom na rozpálenou pánev nalily kapku studené vody. To samé se stane s našimi orgány. Cokoliv studeného způsobí šok uvnitř našeho těla a rozhodně nedojde k hydrataci, ale k okamžitému odpaření a chvilku po vypití přijde ještě větší teplo a únava.

Náš organismus se skládá ze 60 % z vody a pokud pravidelně (nejlépe po malých doušcích a pravidelně) nedodáváme našemu tělu tekutiny dojde k vyčerpání celého našeho organismu. K onomu vyčerpání dojde právě proto, že se muselo vypořádat s šokem, které prodělalo při pití ledového nápoje a tak se o to dřív vyčerpá a pokud byla daná tekutina navíc ještě sladká, tedy měla vysoký glykemický index, způsobí to v našem těle sice nárůst energie,(neboť se zvedne hladina krevního cukru)po kterém ale také přichází velice rychlý pokles a tak se dostáváme do začarovaného kruhu, kdy jsme unavené, vyčerpané a bez energie.

A jak tedy dodat tělu tolik potřebnou hydrataci a energii abychom si mohly tak užívat léto plnými doušky a necítily se unavené a dehydratované?

Volit vhodné tekutiny a potraviny, které přirozeně ochladí náš organismus a dodají energii našemu tělu. Každá potravina obsahuje v sobě určitou energii, ať už ochlazující, zahřívající, nebo třeba neutrální. Já vám zde napíšu to, co využívám já sama u nás doma a co zabírá. Neberte to však jako dogma. Je to jen a pouze můj postoj a názor, který se mne samotné osvědčil.

Dříve jsem totiž také trpěla v létě dehydratací, otoky (ty vznikají při nedostatku přísunu vhodných tekutin) a únavou. V tomto mi pomohla nejen Hormonální jógová terapie, která přirozeně upravuje celý metabolismus a funkci některých orgánů v těle, ale také dodržování správné hydratace a některých principů dle TČM.

Tyto potraviny zmiňované výše využívám často. Do džbánu s vodou si přidám různé druhy ovoce, či bylin a takto ji popíjíme celý den. Někdy volí ovoce děti, je to trik, jak je zapojit do správného pitného režimu.

To samé je s potravinami. U nás v létě většinou vedou saláty a plátek masa, či sýru. K snídani máme vločky s ovocem ze zahrady a večeře a oběd je tedy zelenina a plátek masa, či sýru anebo plátek žitného pečiva a salát se sýrem a pokud děti touží přeci jen po zmrzlině udělám jim domácí, kterou nenechám úplně zmrznout.

Někdy také samozřejmě udělám výjimku a koupím dětem či sobě točenou zmrzlinu, nebo si dám ledovou kávu, ale je to jen takové zpestření když jsme třeba na koupališti, není to žádná norma, ani pravidlo.

A jak tedy žít tak, aby žít za to stálo? Myslete na to, že naše tělo je dokonalý stroj, který vydrží ledacos a dlouhou dobu. Nepraskne jako ten skleněný rozehřátý pekáč po nalití studené vody, ale pokud chceme, aby nám dlouho vydržel, nebudeme do něj lít studenou vodu a tak by to mělo být i s námy.

Pokud toužíme žít v radosti a ve zdraví, měly bychom ten „náš stroj“ řádně promazávat = volit vhodné tekutiny a dodávat mu kvalitní palivo = volit takovou stravu, aby jsme později nemusely končit u lékaře, či brát různé léky… Protože i když se to na první pohled nezdá, vše souvisí se vším.

Přeji Vám krásné léto plné vnitřního slunce a energie. S láskou Danka Hejdová, průvodkyně žen za lepším životem.

Žije život tak aby žít za to stálo. Před pár lety se totiž rozhodla vylézt z ulity "nedostdobráctví" a nelásky k sobě samé. Nyní si každý den plní své sny a touhy. Je matkou dvou krásných dětí a manželkou úžasného muže. Je ale také expertkou na fyzickou a duševní krásu. Pomáhá ženám pomocí HJT znovuobjevit v sobě svou životní jiskru a uzdravit své tělo. Učí je jak žít život tak aby žít za to stálo. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Ranní meditace pro Tebe zdarma! Jak mít krásný každý den a změnit si tím celý život. ↓↓↓
  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Potkáme se na Facebooku :)
  • This error message is only visible to WordPress admins

    Error: No feed with the ID 1 found.

    Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.